WorldSkills Croatia 2019. NOVI model natjecanja u strukovnim disciplinama
Autor: Sandra Brajnović, 13. 3. 2019.

Tijekom dva dana, točnije 27. i 28. ožujka 2019. godine najbolji učenici strukovnih škola pokazat će da Hrvatska ima svijetlu budućnost!
U organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih i škola domaćina natjecanja u pojedinim disciplinama Zagrebački će velesajam u šest paviljona ugostiti Državno natjecanje učenika strukovnih škola - WorldSkills Croatia 2019. Najbolji učenici će u 43 strukovne discipline pokazati svoje vještine.

Kao jedna od proaktivnih, inovativnih i izvrsnih škola - Trgovačka i komercijalna škola „Davor Milas“ Osijek domaćin je discipline Prodajne vještine u kojem se natječu učenici u sektoru Trgovina – PRODAVAČI. A možemo se pohvaliti kako je i naša učenica Lorena Rako jedna od 6 najboljih koja se plasirala na ovo natjecanje pod mentorstvom profesorice Danijele Vodeničar.

Koliko su budući radnici - koji će nositi razvoj naše zemlje – važni, govori i činjenica da su se uključili i svoju podršku dali brojni gospodarstvenici. Ovo inovativno događanje ujedno će biti i najveće strukovno natjecanje u ovomu dijelu Europe, a u prilog tome govore brojke - 43 discipline, više od 2 000 sudionika (580 natjecatelja i sudionika smotri, 450 mentora, 600 nastavnika i učenika volontera te 220 članova prosudbenih povjerenstava). Novi, osuvremenjeni koncept strukovnih natjecanja usklađen je sa standardima svjetskih i europskih natjecanja mladih u vještinama (EuroSkills i WorldSkills) te sličnim događanjima u drugim zemljama. Posjetitelji će moći besplatno posjetiti natjecanje te imati priliku i sami isprobati svoje vještine, sudjelovati u brojnim predavanjima, a očekuje ih se više od 10 000.

Jedan od ciljeva natjecanja je i poticanje učenika završnih razreda osnovnih škola na upis u strukovne škole. Posjetom Državnome natjecanju WorldSkills Croatia učenici osnovnih škola će dobiti priliku vidjeti koje mogućnosti pruža strukovno obrazovanje, osobno se uvjeriti u atraktivnost strukovnih zanimanja i izvrsnost koju mogu dobiti u strukovnim školama kao i zapošljivost odmah nakon završetka škole. Dobit će i niz prilika za dodatno informiranje jer će na raspolaganju imati:

• Info pult: cjelodnevno informiranje učenika i drugih zainteresiranih o potrebama tržišta rada i uslugama HZZ-a koje im mogu pomoću u odabiru obrazovnoga programa i/ili zanimanja
  • Korištenje e-alata HZZ-a: upoznavanje s e-alatom Moj izbor, mogućnost samoprocjene vlastitih interesa, kompetencija i osobina ličnosti povezanih s poslom
  • Mogućnost sudjelovanja na radionicama namijenjenim učenicima osnovnih i srednjih škola

Opis discipline Prodajne vještine čiji smo mi domaćini i sve informacije o događanju možete pronaći na ovoj poveznici: http://worldskillscroatia.hr/hr/discipline/

Videonajavu događanja možete pregledati ovdje: http://worldskillscroatia.hr/hr/kalendar/worldskills-croatia-2019-drzavno-natjecanje-u-strukovnim-vjestinama/

Preuzeto i prilagođeno sa stranica ASOO

Mr. sc. Sandra Brajnović

ravnateljica