VOLONTERI NA DJELU
Autor: Tatjana Radić, 13. 10. 2012.

Manifestacija „Hrvatska volontira! „održala se 21. rujna 2012. godine, a uključila je veliki broj pojedinaca, organizacija civilnoga društva, institucija i tvrtki koje su pod sloganom „Volontiraj, budi promjena!“  kroz različite javne akcije u svojim zajednicama promovirala volontiranje.

Učenici Trgovačke i komercijalne škole „Davor Milas“ odazvali su se akciji, te ispred Portanove očistili veću površinu od ambrozije. Ambrozija je strana invazivna biljna vrsta izuzetno prilagodljiva našoj klimi i podneblju. Raste na neobrađivanim, zapuštenim i degradiranim prirodnim površinama. Brzo se širi i oduzima prostor domaćim biljnim vrstama. Zato se smatra i ekološkim problemom, jer pred njoj uzmiču domaće livadske, korovske vrste te gospodarskim kao opasan i raširen korov u poljoprivredi, a najveći problem pravi upravo mladima .  Pelud ambrozije može daleko putovati, i preko 50 kilometara, a penjati se može preko 3 kilometara u visinu i u doticaju s dišnim sustavom ljudi sklonih alergijama čini veliki problem dugo vremena jer  ambrozija ispusti prvu pelud u zrak (sredina ili kasno ljeto) pa do prvog mraza koji ubije biljku (rana jesen).

Jasna Kondža-Staničić, prof.