PROJEKT MINORITY 3D
Autor: Tatjana Radić, 14. 3. 2013.

Učenici naše škole sudjelovali su u jednom vrlo zanimljivom projektu koji je objedinio kreativni filmski izričaj i socijalnu osjetljivost za naše sugrađane koji pripadaju drugoj kulturi, tradiciji ili vjeroispovijesti. Nositeljica projekta je prof. Sonja Grahovac, a sudjelovali su naši učenici: Antoaneta Pešta (III.K2), Marija Birtić(III.K2), Domagoj Tot (III.K2) i Josip Slamek (II.K2).

Minority 3D je otvorena medijska grupacija (O.M.G.) kojoj je cilj zainteresirane učenike poučiti o ljudskim pravima, integraciji manjina te potaknuti aktivno građanstvo stavljajući naglasak na svakodnevne probleme koji sprječavaju pripadnike manjina da ravnopravno sudjeluju u aktivnostima lokalne zajednice.

Za pedeset učenika trećih i četvrtih razreda srednjih škola te petnaest profesora u Osječko-baranjskoj županiji osmišljena je edukativna radionica o produkciji dokumentarnih filmova kao i skripta s informacijama o režiji te dužnostima redatelja, odabiru lokacija za snimanje, produkciji, razradi ideje za film, korištenju tehnike za snimanje, postavkama kamere, timskom radu na filmskom setu i montaži.

O radovima na filmu učili su nas Jerko Ban (redatelj, scenarist, snimatelj s dugogodišnjim međunarodnim filmskim iskustvom) Tena Bošnjaković (pisanje scenarija i režija), Luka Smuk (kamera i svjetla) i Marija Kobić (montaža).

O nama:

Jednog zimskog dana u Trgovačku i komercijalnu školu „Davor Milas““ došla je mlada žena koja nam je predstavila projekt „Minorityn 3D“ nadajući da će bit prijavljenih.
Također nas je zamolila ako bude zainteresiranih da svoje podatke (ime i prezime, godinu i mjesto rođenja, broj telefona i e-mail) pošaljemo na e-mail adresu : office@omg.hr

Od prijavljenih 90 srednjoškolaca u uži krug ušlo je nas troje: Marija Birtić, Domagoj Tot i ja Antoaneta Peštaj. Svi  smo učenici trećeg komercijalnog razreda i imali smo veliku nadu da ćemo uspjeti snimit svoj prvi dokumentarni film. Pri tome smo imali veliku podršku naše razrednice Sonje Grahovac jer nam je  omogućila da uskladimo rad na filmu sa školskim obvezama, poticala nas je u krizama i dala je sve od sebe. Tri dana išli smo na predavanja o pisanju scenarija, rada na kameri i rasvjeti, zvuku te montaži. Nakon uspješno savladane teorije prešli smo na praktični dio, snimanje dokumentarnog filma. Pedeset učenika podijeljeno je u pet grupa po deset srednjoškolaca s ciljem da se snime pet dokumentarnih filmova na različite teme uz pomoć profesionalaca.

Scenarij našeg filma po imenu „Amra-Vladarica znanja“ napisala je učenica koja pohađa II.Gimnaziju u Osijeku Ljubica Brigitte Nikić. Glavna uloga pripala je Amri koja je muslimanske vjere i ujedno manjina u Republici Hrvatskoj. Sadržaj filma govori o njoj i njezinoj vjeri, uspjesima u školi te svakidašnjem životu, slavljenju blagdana te druženju s prijateljima. Film smo snimali na lokacijama Osijeka i Darde, a vrijeme nam je omogućilo odlične kadrove.

Prvo prikazivanje filma održalo se u Zagrebu 9. prosinac 2012. godine na Kvaternikovu trgu, na kojem nažalost nismo bili u mogućnosti prisustvovati zbog vremenskih nepogoda.

1. ožujka 2013. godine održana je premijera filmova u Osijeku u Arheološkom muzeju na kojoj je prisustvovao gradonačelnik Krešimir Bubalo i uvaženi predstavnici nacionalnih manjina.

Kao zaključak izdvojila bi da smo jako sretni i zahvalni razrednici Sonji Grahovac što nas je poticala da ostvarimo uspjeh i naučimo nešto i steknemo novo iskustvo te nove prijatelje.

Ako ste zainteresirani i želite pogledati filmove posjetite ovu stranicu : http://minority3d.com/index.php/filmovi

Napisala : Antoaneta Peštaj 3.k2