Projekt Minority 3D: Uspješno i do Novog Sada!
Autor: Tatjana Radić, 26. 9. 2013.

I nakon 12 mjeseci trajanja, projekt Minority 3D ponovno je uspješno okupio učenike i profesore – sudionike projekta, predstavnike nacionalnih manjina, poslodavce te predstavnike lokalnih vlasti. Ovaj put  na zabavno–kulturnoj manifestaciji od Osijeka do Novog Sada

Naši učenici: Marija Birtić i Domagoj Tot (IV.K) od početka sudjeluju u ovom zanimljivom projektu, pod vodstvom mentorice prof. Sonje Grahovac. Inače je Minority 3D Otvorena medijska grupacija financirana iz programa IPA 2009 Europske komisije. Cilj ovoga projekta bio je objediniti kreativni filmski izričaj i socijalnu osjetljivost za naše sugrađane koji pripadaju drugoj kulturi, tradiciji ili vjeroispovijesti. Učenici su napravili zanimljive scenarije i snimili vrlo kvalitetne desetominutne filmove. Naglasak je na ljudskim pravima, integraciji manjina te na svakodnevnoj problematici koja sprječava pripadnike manjina da ravnopravno sudjeluju u aktivnostima lokalne zajednice.

Druženje je započelo u petak, 20. rujna, polaskom autobusa s gornjodravske obale u Osijeku. Vožnja je protekla brzo, jer su putnici samoinicijativno izmjenjivali iskustva, prepričavali rad i uspjehe te što se promijenilo od posljednjeg druženja. U takvoj pričljivoj atmosferi stigli smo do Salaša 137 koji je samo nekoliko kilometara udaljen od Novoga Sada.

Sve goste, sudionike projekta, dočekali su nasmijani domaćini. Pjesmom se kročilo u salaš, a pjesma i ples i nastavili su se i tijekom noći. Održan je Okrugli stol s predstavnicima nacionalnih manjina i lokalnih vlasti koji su iznijeli svoja iskustava i probleme vezane uz svakodnevni život u lokalnim zajednicama. Uslijedila je ukusna večera začinjena pravim novosadskim tamburašima u stilu Janike Balaša, a posebno iznenađenje bile su svima nama drage i poznate hrvatske pjesme Škore, Zlatnih dukata i drugih. Smještaj u hotelu Vojvodina bio je odličan, a imali smo priliku razgledati grad u ponoćnim satima i ostali smo iznenađeni bogatstvom različitih glazbenih sadržaja i mnoštvom građana različite životne dobi kako uživaju na lijepo uređenim terasam kafića koji imaju često živopisna imena poput "Lazino tele". Povratak je bio izuzetno atraktivan jer smo se vratili riječnim brodom i tri sata uživali u ljepotama Dunava do restorana u Iloku gdje nas je čekao obilan ručak. Jedino nam je žao što nismo imali vremena posjetiti Petrovaradin, ali to smo ostavili za neku drugu prigodu. Ovo lijepo iskustvo neka bude poticaj svim našim učenicima da se uključuju u slične projekte jer će steći nove prijatelje, nova životna iskustva koja obogaćuju  čovjeka i nezaboravne susrete.