EKO - dan
Autor: Tatjana Radić, 25. 3. 2014.

U sklopu suradnje učeničkih domova održan je Eko – dan koji organizira Srednjoškolski đački dom, Osijek. Došli su odgajatelji i učenici domova naše regije te smo nakon doručka i prezentacije krenuli put Iloka.

Gospodin Damir Doležal, tajnik doma, pripovijedao je o legendama i ljepotama iločkoga kraja. Područje grada Iloka zarana je naseljeno i bogato kulturnim nasljeđem, o čemu svjedoče nalazi od prapovijesti, preko rimskog razdoblja, gdje je postojala konjanička utvrda Cuccium, do zlatnog razdoblja srednjeg i novog vijeka. Najpoznatiji gospodar grada je Nikola Iločki (1410.-1477.), koji je bio kralj Bosne od 1471. do svoje smrti. Kao gospodar imanja naslijedio ga je sin Lovro (1459.-1524.). Franjevci se u Iloku zasigurno nalaze u prvoj polovici 14. stoljeća kada je izgrađeno zapadno krilo samostana, a franjevačka crkva Uznesenja Marijina građena je 1349. godine. Nikola Iločki ju je obnovio i dogradio poslije smrti sv. Ivana Kapistrana (1386.-1456.), koji je umro u Iloku 23. studenog 1456. Svoj današnji izgled crkva je dobila pri temeljitoj neogotičkoj restauraciji izvedenoj početkom 20. stoljeća prema projektima Hermana Bolléa.  Posjetili smo i Gradski muzej Vukovara – dvorac Eltz, prekrasni vidikovac Principovac, Iločki podrum, crkvicu sv. Ivana Kapistrana, franjevački samostan te hotel „Dunav“ na prekrasnom plavom Dunavu. Ručali smo u Srijemskoj kući te nakon toga, umorni ali zadovoljni, krenuli put kuće. Druženje smo nastavili u Srednjoškolskom đačkom domu.

Kristina Jurić, prof.