IZLOŽBA ANA FRANK
Autor: Tatjana Radić, 18. 6. 2014.

5. svibnja 2014. u Muzeju Slavonije u Osijeku posjetili smo (IIrazred) s razrednicom prof. Nadom Pintarić izložbu "Anne Frank – povijest za sadašnjost" koja se bavi temama Drugog svjetskog rata, stradanja djece i pitanjima ljudskih prava u Europi i Hrvatskoj.

Otvaranje izložbe „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ održano je 01.04.2014 u Muzeju Slavonije Osijek.

Putujuća izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ na tridesetak izložbenih panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu.

Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama.

Djevojčica, u cijelom svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. godine. Četiri godine poslije s obitelji seli u Amsterdam, nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju protužidovski zakoni. Početkom okupacije Hitlerovih nacista, Frankovi sele u tajno skrovište, gdje Anne tijekom dvije godine piše dnevnik. U kolovozu 1944. zabilježen je zadnji zapis u dnevniku. Otkriveno je skrovište u kojem se s obitelji skrivala, petnaestogodišnja Anne umire u logoru, a jedini preživjeli član obitelji je Otto Frank, njezin otac, koji je i objavio dnevnik.

Posjetitelje će kroz izložbu voditi posebno obučeni učenici, volonteri na izložbi.

Izložba je već obišla četrdesetak zemalja, a nakon Zagreba, Rijeke, Splita i Osijeka gostovat će i u Čakovcu. U Hrvatskoj se odvija u sklopu 750.000 kuna vrijednog projekta Povijest za svijest koji financira Europska unija, a koji je podržao i predsjednik Ivo Josipović.