"TABAN 2014"
Autor: Tatjana Radić, 7. 10. 2014.

...tradicionalno pješačenje učenika i profesora Trgovačke i komercijalne škole „Davor Milas“ od Osijeka do Kopačkog rita (u spomen našem Franji Hocenskom)

Taban je posebna priča i tipična je za našu Školu. Koliko nam je poznato ni jedna škola u Hrvatskoj ne može se pohvaliti jednom tako neobičnom, a tako pozitivnom  i lijepom tradicijom. Sve je počelo 1998. Godine poslije samog oslobođenja (mirne reintegracije) Baranje. Naš tadašnji pedagog Franjo Hocenski došao je na ideju da naša Škola obilježi tu novu mogućnost slobodnog odlaska u našu dragu Baranju, koju smo više godina samo tužno promatrali iz Tvrđavice i Podravlja. Trebao je to biti spoj pješačenja, zajedništva, zdravog načina života i novoga povratka prirodi. Ideja je naišla na pozitivne reakcije i kod profesora i kod učenika i ubrzo je doživjela svoju realizaciju. Akcija je nazvana Taban jer propagira pješačenje kao jednu od najzdravijih ljudskih aktivnosti, a koja je nažalost kod većine profesora i učenika svedena na najmanju moguću mjeru. Staza je dugačka punih 13 kilometara i od sudionika zahtijeva maksimalne tjelesne napore, tako da je na određeni  način riječ o svojevrsnom testu izdržljivosti. Start je kod Barutane, a cilj je kod poznatog baranjskog restorana Kormoran. Staza vodi biciklističkom stazom do Bilja, a zatim se odvaja prema prelijepom baranjskom selu Kopačevu. Zadnja etapa ide preko Kopačkog rita koji je prepun prekrasnih prizora biljnog i životinjskog svijeta. Naravno da smo svjesni i svih mogućih rizika tako da nas uvijek prati prometna policija i medicinsko osoblje, a pojedini profesori nas čekaju na određenim punktovima sa svježom vodom, spremni pomoći učenicima koji zbog tjelesnog klonuća ne mogu dalje. Ulazak u cilj uvijek je popraćen osjećajem zadovoljstva zbog pobjede nad samim sobom, a ugodu pojačava i spoznaja da je tamo već pripremljen topli obrok koji poslije ovakvih napora uvijek ide u slast.

Nije potrebno naglašavati sve pozitivne učinke ove, sada već tradicionalne, hodnje jer nam mnogi učenici priznaju da je to njihovo prvo dulje pješačenje u životu i da su postali svjesni svojih mogućnosti, sposobnosti i želje da kroz nove vrijednosti otkriju jednostavnu ljepotu života.  Možda je to jedan od načina da se kanalizira sveprisutna hiperaktivnost kod učenika, pojača njihova koncentracija i razvije kreativno mišljenje.

Taban je postao sastavnim dijelom naše tradicije i posebnost naše Škole, ali u uspomena na našeg pokojnog kolegu i vrsnog pedagoga Franju Hocenskog koji je imao viziju školske zajednice utemeljene na pomalo zaboravljenim ljudskim vrijednostima koje promoviraju mudrost kao ideal kojemu treba težiti.