ŽIVIM ŽIVOT BEZ NASILJA
Autor: Tatjana Radić, 4. 11. 2014.

U našoj školi, tijekom protekla dva mjeseca, održan je cijeli niz predavanja koja je održao policijski službenik Tomo Andrašević. To je još jedan primjer pozitivne suradnje Policijske uprave i naše škole koji ima za cilj informirati mlade ljude o sve izraženijim problemima obiteljskog i međugeneracijskog nasilja te ovisnosti o alkoholu i različitim narkoticima.

Moramo priznati da je gospodin Tomo Andrašević posao obavio krajnje profesionalno održavši vrlo zanimljiva predavanja koja je potkrijepio sojim bogatim iskustvom iz prakse aktivnog policijskog službenika. U svakom slučaju djeca su pomno pratila ova zanimljiva predavanja koja su im pomogla da dodatno shvate problematiku nasilj i prevencije nasilja.

Odjel prevencije provodi više preventivnih projekata  na području Osječko-baranjske županije. Dio projekata je usmjeren na učenike, njihove roditelje i nastavnike. Za sve projekte smo dobili suglasnost za provođenje od Agencije za odgoj i obrazovanje Zagreb.

Nasilje u obitelji nema svoju dob, zanimanje ili stupanj obrazovanja; prisutno je u svim socijalnim skupinama. Djeca koja gledaju i slušaju nasilje jednog roditelja nad drugim osjećaju intenzivan strah bez obzira jesu li i sama izložena napadima počinitelja. Koliko god se žrtvi, osobi koja trpi nasilje situacija čini bezizlaznom postoje mogućnosti izbora i promjene i upravo to je jedan od značajnijih razloga provedbe projekta koji ukazuje na pravo na život bez nasilja, promoviranje kulture nenasilja i međusobnog poštivanja.

Svrha projekta: upoznati djecu, njihove roditelje, djelatnike škole i javnost Osječko-baranjske županije o nužnosti reagiranja na nasilje u obitelji,  posebice nad djecom te potrebu prijavljivanja takvih oblika ponašanja nadležnim institucijama, senzibilizirati učenike i učitelje na  prepoznavanje nasilničkog ponašanja u obitelji te   prihvaćanje i pomoć žrtvama nasilja u obitelji, posebice djeci, približiti zlostavljajućim članovima obitelji informacije o uslugama smještaja i psihosocijalnog tretmana te liječenja žrtava nasilja, upoznavanje djece sa postupanjem policijskih službenika u slučajevima nasilja, razvijati odgovornost za brzo poduzimanje učinkovitih mjera obiteljsko-pravne i kazneno-pravne zaštite djece, razvijati socijalne vještine te poticati različite vrste obrazovanja i edukacija kako bi se savladale tehnike mirnog rješavanja konflikta, razvijanje prijateljskog i partnerskog odnosa povjerenja na relaciji djeca - policijski službenici.