17. rujna Dan škole
Autor: Sandra Brajnović, 18. 9. 2015.

Zadovoljstvo nam je  izvijestiti vas da je 17. rujna poseban i jedinstven dan u dugogodišnjoj povijesti Trgovačke i komercijalne škole "Davor Milas" Osijek.  Na sjednici Školskog odbora 12. rujna 2014. godine prihvaćen je prijedlog ravnateljice mr. sc. Sandre Brajnović  i Nastavničkog vijeća škole o promjeni datuma obilježavanja Dana  škole kako bismo odali posebno poštovanje i počast jednom hrabrom, mladom čovjeku koji je iz školskih  klupa, s tek navršenih 18 godina, otišao u najtežu bitku u kojoj je izgubio svoj život. Na ovaj način obilježavamo Davorov rođendan jer uspomena na njega još uvijek živi u srcima svih nas koji smo ga poznavali i voljeli. Davor Milas je 1991. godine, kao maturant naše škole, odlučio odjenuti odoru hrvatske vojske i braniti domovinu od srpske agresije. Poginuo je 5. prosinca 1991. godine u šumi Rosinjači tijekom jedne od najžešćih neprijateljskih akcija kojima su pokušali slomiti obranu Osijeka.

Inače nam svima Davor Milas može biti uzor jer je i u tako ranoj mladosti znao donijeti hrabru i nesebičnu odluku kojom je ljubav za svoj narod znao staviti ispred vlastite sigurnosti jer je neposredno prije pogibije sa Školom mogao otputovati na  sigurno u Slovačku, a svima nam je poznato da nema veće ljubavi od one kada netko život svoj položi za prijatelje svoje. I danas ga se mi stariji profesori sjećamo s poštovanjem, a njegovi školski prijatelji ne zaboravljaju posjetiti njegove roditelje na tužnu godišnjicu smrti.

Na ulazu u Školu možete vidjeti izloženu kopiju odlikovanja Reda Nikole Šubića Zrinskog koju nam je 29. travnja 2014. godine svečano uručio ministar branitelja Predrag Matić. Lijepo je prisjetiti se riječi koje nam je ministar Matić tada uputio:“ Kopija odlikovanja dodijeljena je Školi s ciljem da svakoga dana sadašnje, ali i buduće generacije učenika podsjeća na junaštvo Davora Milasa, da učenici znaju tko je bio Davor Milas i zašto njihova škola nosi to ime, ime čovjeka koji im je, uz brojne svoje suborce, omogućio sretno i mirno djetinjstvo.“

Kada ulazite u Školu sjetite se da trebate živjeti za svoje snove jer Davorov san je bila sloboda u kojoj se naši snovi mogu mirno ostvarivati.