TABAN 2010.
Autor: Tatjana Radić, 24. 11. 2010.

I ove godine smo ovu tradicionalnu hodnju uskladili s obilježavanjem Dana škole. To je bila prigoda da napravimo jedan zajednički izlet u našu dragu Baranju i prelijepi Kopački rit koji je nama osječanima na dohvatu ruke. Ujedno smo obilježili i svjetski Dan pješačenja kojim se pokušava ljude motivirati na duge šetnje u prirodi kao najzdraviji oblik rekreacije.

Okupili smo se 7. listopada u ranim jutarnjim satima na lijevoj obali Drave. Imali smo sreće s vremenom jer je jutarnju izmaglicu probijalo sunce koje je obećavalo lijep i ugodan dan. Učenici su se polako okupljali, a mnogima od njih to je bilo već drugo pješačenje tako da su dobro znali s kojim će se izazovima i tegobama suočiti, ali su svi bili uvjereni da se isplati malo pomučiti jer je učinak zadovoljstva, ljepote i zajedništva neusporedivo veći.

Bili su tu i profesori, ovaj put u većem broju nego prijašnjih godina, koji su s radošću prihvatili ovu priliku da se opuste i oslobode stresa koji se po naravi posla javlja kao neželjena negativnost. Zahvaljujući izgrađenoj biciklističkoj stazi pješačenje se odvijalo u ustaljenom i sigurnom poretku, ali tu su, za svaki slučaj, bila dvoja policijska kola u pratnji. To nam je davalo stanovitu važnost i izazivalo čuđenje i nevjericu kod vozača automobila a i kod mještana sela Bilja i Kopačeva kroz koja smo prolazili. Ljudi su nam se valjda čudili jer je pješak postao takva rijetkost da su ljudi uvjereni da nam noge služe samo u slučaju da nam , ne daj Bože, zakaže automobil.

Moram priznati da su se učenici junački držali jer nitko od njih nije zatražio liječničku ili transportnu pomoć. Naprotiv, bili su dosta veseli i s lakoćom su se nosili s 15 kilometara dugom stazom. Pravi primjer vesele i zdrave mladosti.

Čist zrak i dugo hodanje otvaraju apetit , a za tu problematiku pobrinula se jedna grupa pod stručnim kuharskim vodstvom profesora Josipa Juriše koja je u dvorištu restorana Kormoran pripremila slasni topli obrok i osvježavajuća pića koja gase žeđ i krijepe tijelo.

Sjeli smo na klupe koje su zgodne smještene ispod drvenih nadstrešnica i uživali u trostrukom zadovoljstvu:  zadovoljstvu pobjede nad samim sobom, zadovoljstvu jednostavne hrane koja odjednom postaje tako slasna  i zadovoljstvu ponovno otkrivenog zajedništva i prijateljstva.

Pozdrav svima i vidimo se na Tabanu 2011. godine

Pogledajte slike u galeriji