RADIONICA MIR JE U NAŠIM RUKAMA NA KOJOJ SU SUDJELOVALI PRINC CHARLES I VOJVOTKINJA CAMILLA
Autor: Tatjana Radić, 18. 3. 2016.

Nije da se hvalimo, ali ukazana nam je čast da naša škola sudjeluje u jednoj vrlo zanimljivoj radionici koja je upriličena u povodu dolaska najpoznatijeg britanskog para, princa Charlesa i vojvotkinje Camille.

Radionica i susret bili su upriličeni u prekrasnom prostoru Arheološkog muzeja koji se savršeno uklapa u barokni tvrđavski ambijent. Našu školu predstavljalo je dvoje vrlo simpatičnih učenika: Davor Japunčić iz I.K3 i Ana Sanković iz I.K1 razreda. Moramo priznati da su se odmah savršeno uklopili u radno i svečano ozračje koje je proizvelo vrlo visoki stupanj sinergije u sagledavanju različitih aspekata ove vrlo aktualne i zanimljive teme. Zanimljivo je spomenuti da su na radionici sudjelovali i predstavnici  Ekonomske i turističke škole Daruvar koji su dobitnici ovogodišnje nagrade Mirotvorna škola. Oni su cijelom skupu iznijeli svoja iskustva, a onda su ih i praktično demonstrirali na konkretnom primjeru.

Organiziran je razgovor u  četiri skupine po  metodi World Caffea, a  svaku skupinu animirao je književnik Marijan Gubina  koji se  svojim životom i književnim radom profilirao kao  veliki propagator mira, nenasilja i praštanja. Za dobru organizaciju pobrinula se  Katarina Kruhonja, mirotvorna aktivistica i jedna od osnivačica Centra za mir, nenasilje i ljudska prava u Osijeku.  Princ Charles i vojvotkinja  Camilla savršeno su se stopli u ovu angažiranu mirotvornu priču i poznatom  britanskom dostajanstvenom ležernošću porazgovarali s učenicima o njihovim stavovima  vezanim za ovu temu. Prvotna napetost i uzbuđenje uskoro su zadobili forme prijateljske suradnje koja prelazi sve barijere stvorene strogom protokolarnom formom. Široki osmjesi i opušteno držanje bili su najbolji pokazatelj o pravim učincima ovoga susreta za pamćenje.