Projekt udruge Mammae kluba Osijek „Samopregled – prvi korak u prevenciji“
Autor: Tatjana Petrač, 31. 3. 2016.

Naša škola je jedna od četiri srednje škole u kojoj je održana radionica o samopregledu dojke pod vodstvom edukatora, a ujedno i članica udruge Mammae kluba Osijek.

Projekt je financirala OTP banka, u okviru svojih redovnih natječaja društvene odgovornosti.

Radionici su prisustvovale učenice maturalnih razreda koje su pod vodstvom profesorice Višević Sanje, magistre sestrinstva,  profesorice Petrač Tatjane, članice udruge i edukatorice u projektu, te voditeljice projekta Jadranke Stojaković.

Budući da je broj oboljelih svake godine u porastu ovakve radionice su posebno korisne jer je rano otkrivanje bolesti najbolja zaštita.

Učenice su dobile odgovore na brojna pitanja poput:

• Kada treba početi poduzimati zaštitne mjere?
  • Koje znakove treba tražiti?
  • Tri jednostavna postupka za samopregled
  • Metode kontrolnog pregleda i otkrivanja raka dojke
  • Koji su čimbenici rizika?

Učenice su na lutki nazvanoj Agata, koja je također vrijedna donacija udruzi, uz stručnu pomoć magistre Višević same obavljale pregled dojke i uočile koje promjene treba uočiti.

Učenice su bile vrlo pažljive i ozbiljno se uključile u ovaj projekt te napomenule kako skoro svatko pozna nekoga sa ovim problemom.

Nema nikakvog razloga da se bojimo saznati istinu o raku dojke. Činjenice ohrabruju i umiruju, uz uvjet da znamo kako je rano otkrivanje bolesti najbolja zaštita.