NAŠI UČENICI POSJETILI SU REDAKCIJU SLAVONSKE TELEVIZIJE
Autor: Tatjana Radić, 2. 5. 2011.

Što bi bila naša Slavonija bez naše Slavonske televizije? Odlučili smo napraviti jedan najavljeni posjet uredništvu Slavonske televizije kako bismo se iz prve ruke upoznali sa ovom za nas vrlo važnom medijskom kućom.

Što bi bila naša Slavonija bez naše Slavonske televizije? Vjerojatno zaboravljena regija koja životari na društvenim i medijskim marginama jer su na HTV-eu tako rijetki prilozi sa ovih naših osječkih prostora da možemo s pravom reći da smo postali medijska crna rupa. Borba za medijski prostor ustvari je borba za život jer ono što nije zabilježila televizija kao da se nije ni dogodilo.  Da ne govorimo o tome kolika je moć televizije i njena uloga u oblikovanju našega vrijednosnog sustava, emotivnog i psihičkog života. Televizija je jedna od ključnih sastavnica naše svakodnevnice, a ipak nam je njen način djelovanja i organizacijskog ustroja uglavnom velika nepoznanica.

Upravo iz tih razloga odlučili smo napraviti jedan najavljeni posjet uredništvu Slavonske televizije kako bismo se iz prve ruke upoznali sa ovom za nas vrlo važnom medijskom kućom. Cilj nam je bio upoznati se sa svim etapama u stvaranju televizijskog programa i onom tajanstvenom i većini ljudi nedostupnom tehničkom  podrškom koja se nalazi iza voditelja i kamera. Tko zna, možda se i u nekom od nas  krije televizijski talent koji samo čeka pravu priliku ili poticaj da zabljesne u punom sjaju.

Profesorica Tatjana Petrač dogovorila je posjet za 18. travnja 2011. godine, a domaćica na Slavonskoj televiziji bila nam je voditeljica marketinga Renata Katavić koja nas je srdačno dočekala i simpatično-ležernim pristupom osvojila povjerenje svih učenika IV.K4 razreda. Pojasnila nam je kako se oblikuje medijska vijest od reportaže na terenu, preko uredničke obrade do televizijske slike. Polako smo u našim glavama slagali djeliće ovoga složenog mozaika koji se zove STV. Saznali smo obilje korisnih informacija, a posebno smo bili fascinirani procesom nastajanja promidžbenih poruka koje svakodnevno gledamo na televiziji, a uopće ne razmišljamo o tome kako veliko stručno znanje i trud stoje iza toga. Upravo je to temeljna djelatnost naše voditeljice Renate Katavić  koja mora pronaći optimalno rješenje između naručitelja reklame, njegovih želja i tekstualno-vizualne obrade koja je gledljiva i medijski prihvatljiva. Velika je istina kada se kaže da nešto istinski možeš razumjeti tek kada ga upoznaš, tako ćemo i mi od sada, kad opušteni gledamo neki prilog sa STV-ea , razmišljati o onim nevidljivim ljudima koji nikada neće postati medijske zvijezde, ali bez kojih bi televizija bila samo dosadna zamrznuta slika.

Hvala gospođi Renati Katavić i poseban pozdrav svim djelatnicima naše Slavonske televizije!