Europski dan jezika
Autor: Marinela Boras, 26. 9. 2017.

Stara latinska poslovica glasi „Koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš.“ i najbolje dočarava bogatstvo koje stječemo poznavanjem i korištenjem stranih jezika. Europski dan jezika se 2017. godine obilježava u utorak 26. rujna, a u svrhu vrednovanja europskih jezika i kultura i promicanja prednosti višejezičnosti.

Učenje stranih jezika poboljšava komunikacijske vještine, motivaciju učenika i njihov vlastiti osjećaj uspješnosti, otvara vrata u nove svjetove, podučava poštivanju međusobnih različitosti i drugih kultura, pomaže u svakodnevnoj komunikaciji i daje učenicima veću mogućnost zaposlenja i konkurentnost na tržištu rada.

Odavno je poznato da našu školu pohađaju talentirani učenici, a jedna od njih je Lorena Uranić iz 2.K1 razreda. Ovoj učenici je, osim hrvatskog jezika, materinji jezik i slovenski jezik. U školi kao strane jezike uči engleski i njemački jezik, a kod kuće je prvo samostalno učila ukrajinski jezik, a trenutno uči ruski jezik u potrazi za svojim korijenima. Upitali smo ju zašto je dobro učiti strane jezike, a donosimo njen odgovor s prijevodima na slovenski, engleski, njemački i ruski jezik.

,,Dobro je učiti strane jezike zato što možemo putem učenja jezika učiti i o kulturi tih država i naroda.''

Dobro se je naučiti tujih jezikov, ker se lahko naučimo iz jezika učenja o kulturi teh držav in narodov.

It's good to learn foreign languages because we can, by learning them, also learn about the culture of those countries and people.

Es ist gut, Fremdsprachen zu lernen, weil wir auch über die Kultur dieser Länder und Leute lernen können

Хорошо изучать языки, потому что, изучая язык, мы можем узнать о культуре этих государств и народов.

Khorosho izuchat' yazyki, potomu chto, izuchaya yazyk, my mozhem uznat' o kul'ture etikh gosudarstv i narodov.