PREDSTAVLJAMO: NAŠI NAJUSPJEŠNIJI PRODAVAČI
Autor: Tatjana Radić, 20. 5. 2011.

Trgovina postoji otkada postoji i čovječanstvo. Od najranijih vremena trgovina je bila područje gdje su se prokušavale ljudske sposobnosti, a dugo je bila jedini pokazatelj nečijeg životnog uspjeha. Uspješni trgovci oduvijek su bili cijenjeni  i poštivani od šire društvene zajednice jer njihov uspjeh nije donosio korist samo pojedincima, nego i mjestima, gradovima i državama. Bogatstvo starih civilizacija počivalo je uglavnom na uspješnoj trgovačkoj aktivnosti.

Da bi netko bio uspješan trgovac morao je biti kompletna ličnost što je podrazumijevalo visoki stupanj inteligencije, razvijene komunikacijske vještine, snažan karakter i uvjerljivost u nastupu koja odaje čovjeka koji zna o čemu govori i koji stoji iza svoje riječi. Te osobine bile su brižljivo njegovane i kroz stoljeća razvijane do savršenstva. Iako živimo u 21. stoljeću stvari su u biti ostale iste. Zato vam predstavljamo naša dva najuspješnija prodavača koji su se svojim sposobnostima uspjeli istaknuti i kroz teoretsku, ali i kroz praktičnu nastavu. Svoje prodavačke vještine uspješno su prezentirali i na županijskoj, ali i na državnoj razini.

Ivan Milanović učenik je III.2 razred (razrednice Jadranke Levaković)i svojom kompletnom osobnošću odaje dojam mladoga čovjeka koji zna što želi i koji će zacijelo te svoje želje i uspjeti realizirati. Od svojih profesora i mentora Josipa Juriše odmah je bio zapažen i svrstan u kategoriju onih učenika od kojih se mogu očekivati značajni uspjesi u struci. To je ubrzo i dokazao na županijskom natjecanju za najprodavača u kojem je naprosto briljirao pred komisijom koja je bila zadivljena njegovim kulturnim nastupom i komunikacijskim vještinama. Prošao je na državno natjecanje koje je održano 24. ožujka 2011. u Puli. Tu je imao malu nezgodu sa asortimanom proizvoda za dijabetičare s kojima se rijetko susretao na praksi što je zasjenilo njegov urođeni trgovački duh, ali je naučio važnu lekciju da svaka roba ima svoje kupce i dobar prodavač vlada cjelinom samo onda ako dobro poznaje sve detalje.

Ivan odlazi iz naše škole, ali mi smo uvjereni da čovjek sa ovakvim stavom ne može ne uspjeti. A njegova ambicija upisa na Ekonomski fakultet? Ima li netko da sumnja u uspjeh?

Boris Zidar učenik je III.1 razreda (razrednika Josipa Juriše) i spada u kategoriju onih učenika koji se dugo traže i čije kvalitete ne možete uočiti odmah jer ih zasjenjuje nemiran duh i temperament koji svojom razigranošću često odaje krivi dojam površne neozbiljnosti. Međutim stručno oko njegovih profesora ubrzo je u njemu prepoznalo one osobine kojima raspolaže jedan vrhunski prodavač. Bilo je samo pitanje vremena kada će te značajke doći do svoje punine i zabljesnuti  pravim sjajem. Prilika za to ukazala mu se na županijskom i državnom natjecanju gdje je ovaj nasmijani i profesionalno opušteni mladić pretvorio prodavaonicu u mjesto ugodnog susreta, gdje kupac osjeća da je cijenjen, stručno usmjeren i poštovan. Visoki plasman (osvojeno četvrto mjesto na državnoj razini) samo je pokazatelj jednoga malog dijela njegovih potencijala za koje sam siguran da će tek doći do izražaja u svojoj punini.

Njihov uspjeh ubrzo je bio prepoznat i nagrađen u poznatom trgovačkom lancu Konzum koji je  Ivanu i Borisu ponudio radna mjesta. Priznat ćete da je to u ovoj općoj krizi i borbi za radna mjesta upravo nevjerojatno. Uostalom, zar pravi talenti mogu propasti?

Ivica Mršo, prof.