"ABECEDA informiranja mladih”

Imali smo čast i zadovoljstvo sudjelovati  u radu prve "Infolovke" zajedno sa srednjoškolcima iz sedam osječkih škola. Riječ je o projektu pod  radnim nazivom "ABECEDA informiranja mladih“, a prvi sastanak održan je 18. siječnja 2018. godine. Nositelj ovoga zanimljivog projekta je PRONI Centar za socijalno podučavanje, kroz program ERASMUS+.

Projekt  ima za cilj podići razinu kvalitete života mladih na području grada Osijeka, kroz različite modele informiranja.

Predstavnici naše škole i sudionici radionice  bili su: Matej Tolić, Dario Slukan, Sara Lišnić i Ana Đurašić iz 2.K1 te Luka Oliš i Ivan Bjelić iz 3.K1 razreda,  uz vodstvo ravnateljice škole Sandre Brajnović (kao donositelja odluka) i profesorice Tatjane Petrač.

Kroz neformalni način učenja i različite edukativne sadržaje  saznali smo gdje i na koji način tražiti informacije, kako  iz mnoštva ponuđenih informacija pronaći onu koju trebamo i kako je prilagoditi svojim potrebama u novonastalaoj situaciji. Posebno pohvaljujemo naše učenike koji su pokazali visoki stupanj interesa za sudjelovanje u ovom projektu  te za njihov doprinos u osmišljavanju i kreiranju radionice i sadržajnom promišljanju tema.  Nadamo se da su se pri tome  dobro zabavili te stekli nove socijalne kontakte koji su u našoj struci iznimno važni.

Kao što smo naveli, sudionici projekta su se međusobno upoznali i naučili puno toga novoga. Pravili su plakate i prezentirali njihov sadržaj, davali svoje prijedloge za poboljšanje kvalitete informiranje mladih i međusobno razmijenili iskustva iz tog područja.

Pristup kvalitetnim i pravodobnim informacijama pomaže mladim ljudima donijeti određene odluke i uskladiti svoje djelovanje sa aktualnom situacijom.. Takve informacije omogućavaju i potiču proširivanje kvalitete osobnog izbora u organiziranju kvalitetnog profesionalnog usmjerenja.

Upravo zbog tih činjenica navedeni učenici će obići razrede naše škole i informirati ih o provedbi i rezultatima projekta, ključnim elementima i usmjerenjima. Krajnji cilj je osnivanje info točke za učenike kao distributivnog centra budućih spoznaja i informacija.

S obzirom da se radi o Erasmus+ projektu, svi sudionici imaju mogućnost dobiti Youthpass.