Prisustvovali smo promociji knjige 300.000 kilometara motoavanture Željana Rakele
Autor: Marina Jukić, 16. 3. 2018.

U srijedu 14.ožujka učenici 2.K1 i 3K1 razreda prisustvovali su predstavljanu putopisa 300. 000 kilometara motoavanture Željana Rakele u organizaciji članova 5. podružnice Istočne Hrvatske moto kluba Veterani-Croatia. Promocija je održana u županijskoj Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije s početkom u 18.00 h.

Moderator je bio gospodin Siniša Maurus, poznati osječki bajker i putopisac. O zanimljivom i inspirativnom predavanju samog autora svjedoči i rečenica kojom se njegova knjiga opisuje: „Jedan čovjek, jedan motor, pet kontinenata, 100 država, sedam godina, 300.000 kilometara.
Ovom se promocijom željelo približiti građanima život s motorom, ljubav prema putovanjima i raznolikost država i kultura koje je posjetio naš autor Željan Rakela. Knjiga je obuhvatila period od 2006.-2013., a sam autor kaže kako mu je bilo puno lakše na motoru, nego pisati knjigu. Neke od zemalja koje je posjetio su: Sahara, Nordkapp, Nepal, Egipat, Tunis, Amerika, Australija…Na pitanje koja mu je najljepša zemlja, odgovorio je kako je zbog svoje zelene, predivne prirode i jeftinog života (cijena hotela od 2$) to zasigurno Nepal, a najpristupačniji i najgostoljubljiviji narod Iranci.

Upozorio je Rakela i na sve opasnosti koje dolaze uz život na motoru i s motorom, a budućim avanturistima u svojoj knjizi ucrtao i točne rute i kilomatraže svojih odredišta.

Autoru je, bez obzira na brojne prometne nezgode iz kojih je jedva izvukao živu glavu, motor u krvi, i on će, ne želeći biti sebičan, kada njegov ponos, kćerkica Lana-Marija malo ojača, nastaviti svoje avanture, vjerojatno s njom i suprugom Ivanom koje su ga iznenadile svojim dolaskom na promociju.

Sve smo ovo mogli pratiti kroz kratki video i fotografije koje su pratile autorovo izlaganje.

Našim je učenicima predstavljanje knjige gospodina Rakele bilo vrlo zanimljivo te smo doista uživali i puno toga naučili!