Obilježen Dan Roma
Autor: Tajana Rogić Lončar, 13. 4. 2018.

Uz potporu Romskog kulturno umjetničkog društva „Darda“ iz Darde, Dječjeg vrtića „Mali princ“ iz Jagodnjaka i Trgovačke i komercijalne škola „Davor Milas“ iz Osijeka, u sklopu nacionalnog preventivnog projekta „Imam izbor“ 12. travnja 2018. godine u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek PU osječko-baranjska, u suradnji s Udrugom žena Romkinja „Romsko srce“ Jagodnjak, Gradskom i sveučilišnom knjižnicom Osijek i Gradskim društvom Crvenog križa Osijek, obilježila je Svjetski dan Roma (8. travnja).

Obilježavanje je započelo izvedbom himni Karle Forjan, projekcijom dokumentarno-edukativnog filma Udruge žena Romkinja „Romsko srce“ iz Jagodnjaka te radionicom „Dječak putnik“ i radionicom „Igra memorije“ u organizaciji Sveučilišne i gradske knjižnice i Gradskog društva Crvenog križa Osijek.

Svjetski dan Roma obilježava se u čast prvog Svjetskog kongresa Roma, održanog od 8. do 12. travnja 1971. godine u Londonu, jednog od najvažnijih događaja u povijesti Roma. Na tom kongresu usvojene su odluke o romskoj zastavi (u donjem dijelu je zelene boje koja simbolizira zemlju, a u gornjem dijelu je plave boje, koja simbolizira nebo, u sredini zastave je crveni kotač koji predstavlja putovanja i migracije Roma) i službenoj himni (temelji se na staroj romskoj pjesmi “Đelem, đelem“ , što u prijevodu znači ˝Idem, idem˝). Prvi kongres Roma u Londonu rezultirao je i proglašenjem službenog romskog jezika (romani chiba), kao i službenim prihvaćanjem naziva „Rom“, što na romskom jeziku znači čovjek. Na četvrtom Svjetskom kongresu Roma održanom 1990. godine u Poljskoj odlučeno je da se 8. travnja, dan kada je otvoren 1. Kongres u Londonu, proglasi za Svjetski dan Roma, koji se svake godine obilježava u cijelom svijetu.

Odjel za prevenciju PU osječko-baranjske provodi niz regionalnih projekata u skladu s nacionalnim programima, kojima obuhvaćaju djecu u školama, a značajno svojim aktivnostima pokrivaju i romsku nacionalnu manjinu, sve sa svrhom podizanja svijesti o kulturi romske nacionalne manjine i njihovoj integraciji u zajednicu.

(Preneseno sa web stranice PU OSJEČKO-BARANJSKE)