PROSLAVA DANA EUROPE
Autor: Monika Petrinec, 15. 5. 2018.

Sa zadovoljstvom izvješćujemo da je u našoj školi u srijedu, 9. svibnja 2018. proslavljen Dan Europe. Na toj manifestaciji  su bile prisutne profesorice Tatjana Petrač, Marina Jukić i Monika Petrinec. Ovo događanje također su upotpunili i učenici iz 2.K1 razreda svojim dolaskom te zanimljivom i poticajnom suradnjom. Cijela manifestacija se odvijala u prostoru Dječjeg kazališta Branko Mihaljević  u Osijeku s početkom u 17 sati.

Dan Europe obilježen je i u ostalim gradovima Lijepe Naše raznim događanjima i maštovitim radionicama.  Cilj ove manifestacije je obilježavanje važnosti mira u Europi, a time i u svijetu. Od iznimne važnosti je njegovati dobrosusjedske odnose, kulturnu baštinu, međusobno se poštivati, te cijeniti raznolikost drugih naroda i njihovih kultura.

Povodom Dana Europe održane su dvije radionice. Jedna od njih je „Speak Dating“, gdje su naši sudionici mogli upoznati osnove raznih jezika ili poboljšati svoje znanje češkog, francuskog, mađarskog, njemačkog, slovačkog te hrvatskog znakovnog jezika. Uz zabavne voditelje kratkih, desetominutnih jezičnih tečajeva naši su učenici i profesori naučili ponešto o doseljenicima pojedinih zemalja, njihovoj kulturi te osnovnim jezičnim izrazima, primjerice kako se predstaviti, pozdraviti, zahvaliti itd.

Projekt je realiziran uz pomoć Regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje, a predstavljen kroz Češku besedu Osijek, Francusku alijansu, Maticu slovačku, Njemačku zajednicu podunavskih švaba u Hrvatskoj – Deutsche Gemeinschaft, Institut za jezike Glotta, te Udrugu gluhih i nagluhih Osječko – baranjske županije.

Nakon ove radionice održan je i kviz znanja u kojemu je bilo moguće provjeriti stečeno znanje i činjenice o Europi i spomenutim europskim zemljama, jezicima, kulturnoj baštini… Naši su učenici pokazali izvrsno znanje u poznavanju raznih činjenica o Europi, te su prednjačili u kvizu, zbog čega su kasnije zajedno sa svojim profesorima nagrađeni prigodnim darovima Europe Directa.

Veselo druženje je nastavljeno sljedećom manifestacijom a to je „Plesno putovanje Europom“ sve do 20.30 sati uz plesni klub Broadway.  U ugodnoj i zabavnoj atmosferi predstavljena je Europa kroz 28 plesnih i likovnih plesnih točaka, gdje svaka točka predstavlja jednu članicu Europske unije i pri tome jednu od zanimljivosti svake zemlje. Sve je praćeno projekcijom likovnih radova učenika i korisnika Centra za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“ Osijek.

Zahvaljujemo se svim učenicima i profesorima koji su aktivno sudjelovali u navedenom programu i koji su svojim dolaskom uljepšali i utjelovili obilježavanje Dana Europe.