OSVJEŽIVAČI ZRAKA - nova ubojita droga
Autor: Ivica Mršo, 11. 12. 2018.

U četvrtak 6. 12. 2018. upriličili smo za naše učenike jedno vrlo zanimljivo i prije svega aktualno predavanje doktorice Katarine Dodig-Ćurković  iz Zavoda za dječju i adolescentnu psihologiju. Tema su bili osvježivači zraka koji su se u novije vrijeme pojavili kao vrlo ubojita i opasna droga koja se može legalno kupiti u Tobacco Shopovima. Problem je vrlo kompleksan jer je  zastupljenost te droge među učenicima osnovnih i srednjih škola alarmantno porasla, a profesori i roditelji nisu upoznati s vanjskim manifestacijama konzumiranja niti s načinom njene uporabe. Čak se i šire lažne vijesti kako je riječ o legalnim sredstvima koja nisu opasna.

Doktorica Dodig-Ćurković nastupila je s aspekta majke dvoje malodobnih adolescenata i liječnice na dječjoj psihijatriji koja se svakodnevno suočava s razornim posljedicama ove podmukle i opasne droge. Dakle, predavanje nije bilo zasnovano samo na jednodimenzionalnom teoretiziranju, već je imalo snagu argumenata stečenih na osobnom iskustvu, potkrijepljenih  brojnim teškim slučajevima iz liječničke prakse.  Doktorica je naglasila da je vrlo zabrinuta za naše mlade ljude jer za sada ne postoje zakonske mogućnosti da se prodaja ovih sredstava zabrani, ali da je tome ionako  jako teško stati na kraj.  Riječ je o jednom perfidnom postupku  u kojemu se na bilo kakvu biljnu osnovu (različite trave i granule) nanosi kemijska emulzija koja u sebi sadrži vrlo visoke koncentracije otrovnih psihodeličnih supstnci. Takav proizvod se naknadno miješa s običnim duhanom koji se zamota u rizlu i zapali. Na taj se način  aktivira kemijska tvar koja odmah djeluje i snažno zahvaća nervni sustav koji refleksno izaziva ozbiljne poremećaje disanja multiplicirajući bolove u glavi i predjelu abdomena, a u konačnici može prouzročiti smrt. Doktorica je uvjerena da je to samo posljedica jednog potpuno poremećenog načina života koji je udaljio mlade iz djelokruga i kontrole obitelji i omogućo im da provode neprospavane noći jer nije rijedak slučaj da se onako ošamućeni vraćaju kućama u jutarnjim satima nesvjesni sebe ni svih opasnosti oko sebe.  Zatim je tu i pritisak sredne i "prijateljskog"  okruženja koje ih potiče i ohrabruje da se upuštaju u eksperimentiranje jer to navodno ne stvara ovisnost i nije opasno. Doktorica je uvjerena da se prevencijom može puno toga spriječiti i da se upravo iz tih razloga angažirala kako bi ovaj problem posvijestila  učenicima i roditeljima . Doktorica i sama ističe da je u ovoj situaciji i ona prije svega zabrinuta majka , a tek onda psihijatrica  i doktorica. U svakom slučaju smo zahvalni na jednom ovako lijepom i potrebnom predavanju na kojemu su naši učenici čuli obilje informacija i savjeta iz prve ruke,  od osobe koja svojim profesionalnim i ljudskim kvalitetama plijeni pažnju i ulijeva povjerenje.