Ukupno: 3801924

EUQUIZ

EUQUIZ je natjecanje učenika srednjih škola iz znanja vezanih uz Europsku uniju (EU). Kviz znanja obuhvaća provjeru poznavanja povijesti europskih integracija, institucija Europske unije, valova proširenja Unije, kao i poznavanje osnovnih zemljopisnih i povijesnih činjenica vezanih uz države članice Europske unije te odnosa Republike Hrvatske i EU.

Cilj kviza je potaknuti mlade na istraživanje činjenica vezanih uz proces europskih integracija, kao i povezanosti Republike Hrvatske s Europskom unijom, odnosno na bolje razumijevanje potrebe uključivanja Hrvatske u Europsku uniju.

Osim usvajanja znanja kompatibilnog sadržaja nastavnom programu zemljopisa, povijesti, te politike i gospodarstva, učenike se potiče na korištenje Interneta kao dodatnog izvora informacija.

Osnovni uvjeti natjecanja

Natjecati se mogu učenici svih srednjih škola na području Republike Hrvatske.

Natjecanje je timsko. Timovi su tročlani – sastoje se od tri učenika, to jest natjecatelja, a vodi ih jedan nastavnik, to jest mentor. Nastavnik ne sudjeluje u samom kvizu, već pomaže učenicima u pripremi za natjecanje i vodi komunikaciju s organizatorom natjecanja (Ministarstvom vanjskih poslova i europskih integracija – MVPEI). Obaveza je mentora obavještavati učenike o svoj komunikaciji s organizatorom natjecanja. Mentor za svoj rad ne osvaja nagrade predviđene za učenike, ali učenike prati na nagradnim putovanjima, gdje je odgovoran za učenike kojima je u pratnji.

Svaka škola predlaže jedan natjecateljski tim. U Republici Hrvatskoj postoji 381 srednja škola, što je ujedno i maksimalan broj timova koji se mogu prijaviti na natjecanje.

Ukoliko u školi postoji veći broj zainteresiranih timova, školi se putem e-maila dostavlja set od deset pitanja i odgovora kako bi se moglo provesti interno školsko natjecanje. Škole same po potrebi organiziraju školsko natjecanje u obliku pismenog ispita i na taj način, prema ostvarenom broju bodova, određuju redoslijed timova, od kojih se prvi tim može prijaviti na natjecanje EUQUIZ.