KUTAK ŠKOLSKOG PSIHOLOGA

Tko je školski psiholog i čime se bavi?

Psiholog kao stručni suradnik u školi bavi se problematikom vezanom uz školu i sustav obrazovanja. Najviše pažnje posvećuje radu s učenicima i njihovim potrebama, i to kroz dva osnovna oblika rada - individualni savjetodavni rad i grupni rad. Psiholog individualno radi s učenicima na osobnom rastu i razvoju, na održavanju psihološkog zdravlja, razvoju interpersonalnih i socijalnih vještina. U razrednim odjelima psiholog održava radionice za poboljšanje razredne klime, razvoj socijalnih vještina, prevenciju nepoželjnih oblika ponašanja (npr. prevencija nasilja u mladenačkim vezama) te druge teme u dogovoru s profesorima i učenicima. Osim neposrednog rada s učenicima psiholog održava i edukativna predavanja i radionice za profesore, a po potrebi i za roditelje.

Najčešće zablude o odlasku kod psihologa

- kod psihologa idu oni koji ne znaju sami riješiti svoje probleme

- ako idem kod psihologa, znači da sa mnom nešto nije u redu

- kod psihologa idu oni koji su nešto „skrivili“

Ove tvrdnje nisu točne!

Ljudi su sposobni riješiti svoje probleme, ali im je ponekad potrebna stručna osoba koja će im pomoći da situaciju razmotre iz drugog kuta i ustraju na rješavanju problema. Psiholog radi s normalnim ljudima koji imaju uobičajene životne probleme (za razliku od psihijatra koji se primarno bavi psihičkim poremećajima). Učenici ne idu kod školskog psihologa po kazni, zato što su se neprimjereno ponašali, nego zato da im psiholog pomogne poboljšati komunikaciju i odnose s drugim ljudima.

Slobodno možeš zatražiti razgovor sa psihologom ako:

…želiš popraviti ocjene        …želiš pobijediti tremu prije ispita/odgovaranja

…želiš poboljšati strategije učenja i bolje se koncentrirati

…želiš se bolje osjećati u svojoj koži         …želiš se više poštovati

…želiš bolje upravljati svojim emocijama i ponašanjem

…doživljavaš veliku životnu promjenu (smrt bliske osobe, prekid veze, preseljenje, rastava roditelja, prekid prijateljstva)

…netko ti govori ružne stvari, isključuje te

…ne slažeš se s kolegama iz razreda     …u lošem si odnosu s profesorom

…netko te povrijedio i to te muči       …imaš problema u obitelji

Razlozi za razgovor mnogobrojni su i bilo koji od njih može biti povod za odlazak školskom psihologu.

Slobodno mi se obrati!

Moje radno vrijeme: