MATEA PRANJEŠ - Hrabro srce

Čovjek koji je spreman staviti svoj vlastiti život na kocku da bi spasio nekog potpunog stranca od sigurne smrti vrijedan je najvećeg poštovanja i divljenja. Da takvih ljudi ima postanemo svjesni tek u nekim teškim i kriznim situacijama, u nekim iznimnim i dramatičnim događajima koji se iznenada obruše na čovjeka takvom silinom da ne uspijevamo ni razmišljati, a kamoli pravodobno reagirati.

Eto, baš u toj činjenici i krije se naše divljenje jer ti heroji trenutka nemaju izgled super junaka kakve smo navikli gledati na televiziji niti ih odlikuju neke nadljudske osobine. Riječ je o običnim ljudima, često djeci, koji žive jednostavnim životom i nimalo se ne razlikuje od sredine u kojoj borave. Sigurno su i sami začuđeni  vlastitom   snagom i odlučnošću kojih ni sami nisu bili svjesni.

Upravo takva hrabrost krasi našu učenicu Mateu Pranješ (I.K2 razred) koja je sa svojim prijateljem Kristijanom Mijočem od sigurne smrti spasila muža i ženu koji su se spletom nesretnih okolnosti našli ispred jurećeg vlaka. Za reakciju su trebale samo sekunde. Naša hrabra Mateja nije razmišljala o vlastitoj sigurnosti niti je dopustila strahu da je blokira.  Reagirala je spontano i s prijateljem skočila pred vlak  da bi u dramatičnim sekundama uspjeli maknuti ljude s tračnica. Starac je pao pored pruge, a vlak je projurio pored njega. Vlakovođa je bio pod šokom jer je mislio da je sigurno pregazio čovjeka. Možete zamisliti uzdah olakšanja kada su vidjeli da je starac ostao neozlijeđen. Dvoje ljudi (muž i žena) nastavit će svoj život zahvaljujući činjenici da ima i takve mladosti koja još uvijek živi na krilima ideala kršćanske ljubavi.

Bravo, Matea!  Hvala ti na još jednoj spoznaji da današnja mladost nije izgubljena jer još uvijek posjeduje one  vrijednosti na kojima možemo graditi bolji svijet.

Dvadeset i četiri osobe s područja Osječko-baranjske županije, koje su se istaknule svojim hrabrim i požrtvovnim postupcima, jučer su iz ruku župana Vladimira Šišljagića primile Povelju humanosti, najveću županijsku godišnju nagradu za učinjena humana djela kojima su uz vlastiti rizik i samopožrtvovanje otklonili prijeteću pogibelj i spasili ljudske živote.Ova vijest nama i ne bi bila toliko zanimljiva da među nagrađenima nije i naša učenica Matea Pranješ iz II.K2 razreda jer je od sigurne smrti spasila dva ljudska života. Bravo Matea!