preskoči na sadržaj

Trgovačka i komercijalna škola "Davor Milas"

Login
VIRTUALNA ŠETNJA

Dobrodošli na virtualnu šetnju
TRGOS

Videoprezentacija škole

Raspored sati

ŠKOLSKI Wi-Fi

eDnevnik

GOOGLE UČIONICE

Potrebno je napraviti sve što piše u OBA dokumenta

Info centar za mlade

Brojač posjeta
Ispis statistike od 21. 11. 2012.

Ukupno: 4141326
Ovaj mjesec: 4199
Ovaj tjedan: 1582
Danas: 171
Škola i partneri

Besplatan web

Web hosting

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kreativne radionice: Recikliram i volontiram
Autor: Marina Jukić, Tatjana Petrač, 18. 10. 2022.

Učenici 3.k1 i 1k2 razreda pod vodstvom su profesorica Marine Jukić, prof. hrvatskoga jezika i Tatjane Petrač, prof. ekonomske skupine predmeta na dvjema listopadskim radionicama prikazale na koji se način može smanjiti tekstilni i ambalažni otpad, dati novi život starim stvarima, reciklirati i izrađivati prigodne ukrasne predmete.


Želja nam je kod naših budućih marketinških stručnjaka razvijati društvenu odgovornost i poticati kreativno rješavanje aktualnih problema.

Načelo „Djeluj lokalno, misli globalno“ poziva sve ljudske zajednice da preuzmu odgovornost za svoj dio svijeta. Da je tomu tako, govori činjenica da se svake godine stvori 92 milijuna tona tekstilnog otpada. Brojka će nastaviti rasti, a predviđa se kako će se do 2030. godine baciti više od 130 milijuna tona tekstila godišnje. Istraživanja pokazuju da se i dalje koriste prevelike količine neobnovljivih izvora energije te da odjeća brzo završi na odlagalištu. Prosječni potrošač danas kupuje 60% odjeće više nego prije 15 godina. Odjeća godišnje ispusti oko pola miliona tona mikrovlakana u ocean, usporedivo sa zagađenjem od 50 milijardi plastičnih boca.

Recikliranje je jedno od rješenja problema, no samo 12% tekstilnih materijala koji se mogu reciklirati i završe na reciklaži.  Sam postupak recikliranja nije jednostavan zbog mješavina materijala i njegova razdvajanja, poput traperica, pa se tek mali dio odjeće pretvara u novi odjevni predmet. Navedimo kao primjer tekstil od sintetike koji se ne razlaže i vunu koja se razlaže, ali se prilikom tog procesa oslobađa metan, plin s većim stakleničkim potencijalom od ugljičnog dioksida, što pridonosi klimatskim promjenama.

Na ovim smo radionicama učenicima pokazali na koji se način može reciklirati tekstil, metal i plastika, poticati poduzetništvo i ostvariti dodatni izvor zarade.

Svojom kreativnošću i društveno odgovornim ponašanjem želimo potaknuti posjetitelje Jesenskog humanitarnog sajma Trgovačke i komercijalne škole „Davor Milas“, a koji je ove godine u sklopu manifestacije Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, da koriste održivi kružni model, što je pobjeda i za gospodarstvo i za okoliš.

Poruka naših učenika potrošačima bila bi da višak odjeće doniraju, prenamijene ili recikliraju u spremnike za otpadni tekstil.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Static HTML
preskoči na navigaciju