#EUCodeWeek
Autor: Tatjana Radić, 29. 10. 2022.

Da programiranje nije dosadno, teško i nešto nemoguće, nego se nalazi u svakodnevnom životu svugdje oko nas, pokazali su učenici 2.K1 i 2.K2 razreda. U sklopu školskog projekta #EUCodeWeek, pod vodstvom profesorica Tatjane Radić i Anamarije Milković, kodiranjem su smislili svoj ples, te započeli svoje prve korake kodiranja u programskom jeziku Scratch. Da biste vidjeli što su sve radili, naučili, a pri tome se i dobro zabavili, čitajte dalje.

Školski projekt #EUCodeWeek trajao je službeno 2 tjedna (od ponedjeljka 10.10.2022. do petka 20.10.2022.), kroz 2 aktivnosti, no učenici će i dalje nastaviti pod budim okom svojih profesorica razvijati svoje vještinje kodiranja, te stvarati sve složenije programske uratke do kraja 1. polugodišta.

Prva uvodna aktivnost je bila osvještavanje da se u puno naših svakodnevnih radnji nalazi i programiranje, kada god obavljamo neke poslove kod kojih je potreban određeni redoslijed i logičko zaključivanje. Učenici su na zabavan način uz remix himne Europske unije - Ode radosti, trebali osmisliti svoje plesne korake u skladu sa zadanom glazbom. Time su "napisali program" koji im je točno nalagao koje korake moraju slijediti i uskladiti se, kako bi taj ples što bolje izgledao. Jesmo li uspjeli, pogledajte u videima u prilogu.

dance video 1

dance video 2

Druga aktivnost, programiranje u Scratchu, uvela je učenike u svijet programiranja na jednostavan, pregledan i zabavan način. Prvo su upoznali izgled, dijelove i osnovne blokove za programiranje u Scratchu, te su stvorili svoje prve uratke, koje će tijekom tjedana koji slijede u ovom polugodištu još nadograđivati i postajati će sve opsežniji, čime će se i njihovo znanje programiranja proširivati. Za sada pogledajte i koje su početne programe stvoril svojom maštom i originalnim idejama.

primjer kodiranja 1

primjer kodiranja 2