IZVJEŠĆE SA ŠKOLSKOG NATJECANJA UČENIKA SREDNJIH ŠKOLA WORLD SKILLS CROATIA 2023.
Autor: Tatjana Petrač, 24. 1. 2023.

Strukovne vještine stvaraju mogućnosti i povezuju. One su temelj gospodarskog razvoja.

WorldSkills Croatia dio je Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (ASOO), koja posjeduje dugogodišnje iskustvo u organizaciji državnih natjecanja učenika strukovnih škola.

Natjecanja učenika strukovnih škola posjeduju veliki potencijal da budu vrijedan alat u promociji i podizanju atraktivnosti strukovnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj.

Dana 19. siječnja 2023. u prostorijama školskog praktikuma „STOP“ održano je školsko natjecanje u disciplini „Poduzetništvo“ i „Prodajne vještine“.

Natjecanje je trajalo od 9:00 sati do 13:00 sati.

DISCIPLINA: PODUZETNIŠTVO

Mentor učenicima u disciplini Poduzetništvo je Renata Petrović, mr.sc., profesor savjetnik

Natjecala su se dva tima iz 4.K1 razreda.

U prosudbenom povjerenstvu su bila tri profesora iz struke: Zoran Tučanac, Ana Rukavina i Anamaria Milković.

Prvi tim „Tim 1“ u kojem su bile učenice Nikolina Matijević i Dorija Kovačević ostvario je ukupno 15 bodova od mogućih 20.

Drugi tim „Tim 2“ u kojem su bili učenici Gabrijel Vučanović i Domagoj Marić ostvario je 20 bodova što je ujedno i maksimum.

Sukladno bodovima koje je povjerenstvo dodijelilo timovima na međužupanijsku razinu natjecanja plasirao se tim „Tim 2“ u kojem su bili učenici Gabrijel Vučanović i Domagoj Marić.

Tema: Razmišljajmo zeleno

Sudionici školskog natjecanja predstavljaju module Poslovanje tvrtke i Održivi razvoj prema uputama u zadatku korištenjem digitalnih alata za izradu Power Point prezentacije.

Povjerenstvo je sastavilo zadatak iz modula PREDSTAVLJANJE POSLOVANJA TVRTKE i modula ODRŽIVI RAZVOJ

Ukupno trajanje: 3,5 sata (90 + 90 minuta učenici izrađuju zadatak i 30 minuta za

prezentaciju, pitanja i vrednovanje)

DISCIPLINA: PRODAJNE VJEŠTINE

Mentor učenicima u disciplini Prodajne vještine je Danijela Vodeničar, profesor savjetnik.

Natjecale su se 3 učenice: Dora Marojević, Mia Perošević i Laura Kozic.

Nakon što je prosudbeno povjerenstvo u sastavu profesora struke: Ljiljane Ivić, Renate Petrović, Ljupka Bušić i Tatjane Petrač završilo bodovanje proglašena je pobjednica natjecanja.

Najviše bodova, svih 24 je ostvarila učenica Laura Kozic, učenica 3.2 razreda, te se plasirala na međužupanijsku razinu.

Mia Perošević je ostvarila 22 boda, a Dora Marojević 21.

PRODAJNI RAZGOVOR: 15 bodova za prosudbu, 9 bodova za mjerenje, ukupno 24 boda max.

Članovi prosudbenog povjerenstva metodom prosudbe vrednovat će sljedeće elemente:

● pozdravljanje i pristup kupcu

● postavljanje zatvorenih i otvorenih pitanje

● prodajnu prezentaciju

● rješavanje prigovora kupca

● provođenje dopunske prodaje i zaključivanje prodajnog razgovora

● upoznavanje kupca s oblicima plaćanje

● pakiranje robe i ispraćaj kupca

Tatjana Petrač, univ.spec.oec., profesor savjetnik