EKODAN
Autor: Martina Perković, 28. 3. 2023.

U sklopu zajedničke suradnje i edukacije 24.3.2023, učenici Trgovačkog doma  sudjelovali su na 20. Ekodanu u organizaciji Srednjoškolskog đačkog doma u Osijeku.

Ovogodišnja tema bila je „Nematerijalna kulturna baština Istočne Hrvatske“. Naučili smo ponešto o uzgoju Lipicanaca, pripremi tradicijske izrade kulena, bećarcu, izradi tradicijskih ženskih frizura na području Slavonije i Baranje.

Naše učenice Buga Pavličić i Eni Poljak uz mentorstvo odgajateljice Martine Perković  izradile su plakat i rekle nešto više o temi „Posveta konja u Koški“. Tijekom prezentacije Buga je iznenadila svojim umijećem sviranja na tamburici.

Poslije predavanja uputili smo se u Tvrđu u Muzej Slavonije gdje smo pogledali izložbu pod nazivom „Moleraj“.

Predavanje nam je održala autorica izložbe te smo se prisjetili kako su naši stari ukrašavali zidove.

Druženje je nastavljeno u Srednjoškolskom đačkom domu.

Dan nam je bio ispunjen novim saznanjima i lijepim zajedničkim druženjem. Tako smo obilježili početak proljeća.