Vukovar, 2022.
Autor: Kristina Jurić, 4. 4. 2023.

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, 30. 3. 2023., u 19 sati članovi UHDDR-a svečano su dodijelili Priznanja svim učenicima i profesorima koji su u studenom 2022. pješačenjem od Osijeka do Vukovara iskazali poštovanje braniteljima i svim žrtvama Domovinskog rata te obilježili Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. Svečanost dodjele Uspomenica uveličao je branitelj Vukovara gosp. Drago Maksimović, heroj Domovinskog rata, danas pisac i pjesnik, a svojim iskazom je  svjedočio o vremenu u kojem je stvorena Domovina.

„Uspomenama, svjedočenjima, opisima, punio je one prazne plastične vrećice i dokazivao kako nam mogu oduzeti sve, ali ne mogu sjećanja. Netko će ipak, u ime nas, upamtiti.“ (Tetin Šapudl, Julijana Matanović).

U epicentru jedne apokaliptične povijesne drame, kada je život u Vukovaru postao svakodnevna krvava bojišnica, nekoliko mjeseci prije pada grada, autor svojim očima prikazuje i bilježi vrijeme u kojem glavnu riječ vode srčanost i hrabrost, ali i neljudskost i okrutnost, koji iz dana u dan sve više dolaze do izražaja. (Vukovar-grad tisuću istina, Drago Maksimović).

Tisuću priča, tisuću istina, što čovjek može postati, gdje su granice izdržljivosti, agresivnosti, zvjerstava, kontrole svijesti…, ali Vukovar je opstao i još uvijek je tu. Grad svijetlog neba i ponosa.

Učenički dom Trgovačke i komercijalne škole „Davor Milas“ Osijek

Vanesa Pritišanac, Eni Poljak, Buga Pavličić, Gabriela Klopotan, Anamarija Klaić, Iva Galić, Domagoj Vincetić, Luka Majstorović, Karla Boljkovac, Lorena Modrić i Kristina Jurić, prof.